O jaskinie na jaszczur.org

Do stworzenia tej strony popchnęły mnie dwa wydarzenia, w których miałem przyjemność wziąć udział w roku 2012. Były to: centralny kurs kartowania KTJ PZA, który współprowadziłem, oraz jesienna wyprawa centralna KTJ PZA do Chin. Doszedłem do wniosku, że brakuje zasobów, z których zainteresowani kartowaniem/kartografią/GPS polscy grotołazi mogliby czerpać wiedzę o współczesnych, porządnie wspomaganych komputerowo technikach zbierania i opracowywania danych.

Na tej stronie przedstawiam oprogramowanie oraz niektóre techniki, których sam używam podczas pomiarów, obróbki danych i przygotowywania ich do prezentacji. Zaznaczam przy tym, że nie legitymuję się latami doświadczenia w kartografii (w tym jaskiniowej). Posiadam tylko pewne skromne know-how, które powstało dzięki temu, że zajmuję się w równej mierze techniką komputerową, jak i jaskiniami. Zaprezentowane narzędzia i metodologia zdecydowanie nie są jedynymi z możliwych. Z całą pewnością istnieje wiele innych technik i programów, dających równie dobre, a czasem pewnie i lepsze rezultaty. To, co prezentuje na niniejszej stronie po prostu działa dla mnie. Jeśli komuś jeszcze moje metody mogą się przydać, to świetnie. Nie zamierzam jednak nikogo przekonywać o wyższości DistoX nad Freibergiem czy Inkscape nad Corelem. Celem jest wszak dobra dokumentacja i satysfakcja z odkryć, a środków prowadzących do tego celu jest wiele...

Z drugiej strony, jestem otwarty na wszelkie merytoryczne uwagi dotyczące tej strony. Z chęcią zamieszczę więcej odnośników, więcej programów, więcej podpowiedzi, szczególnie jeśli przy okazji sam czegoś nowego będę mógł się nauczyć. Skontaktować się ze mną łatwo - wystarczy pomiędzy moje imię i nazwisko wstawić kropkę, dopisać @pza.org.pl i wysłać e-mail na otrzymany w ten sposób adres.

Podziękowania dla Marcina Gali za udostępnienie wpisu w domenie speleo.pl.

Mateusz Golicz